Přeskočit na obsah

Slovo na tento týden (29. 4. 2022)

C. S. Lewis – K jádru křesťanství:
„Pokud lidé žijí pouze 70 let, pak jsou stát, národ nebo civilizace, které mohou trvat třeba 1000 let, důležitější než jednotlivec. Pokud má ale křesťanství pravdu, pak nejen že je jednotlivec důležitější, ale je nesrovnatelně důležitější. Je přece věčnou bytostí, zatímco stát či civilizace trvají ve srovnání s ním pouhý okamžik.”

Milí sourozenci v Kristu.
Zaujal mě tento citát, protože mi zrovna nedávno bylo právě 70 let. Je to moc potěšitelné uvědomit si, že je člověk věčnou bytostí, i když tělo pomalu odchází.

Je také povzbudivé, že nejen civilizace, ale i státy a režimy (i ten nynější ruský) netrvají tak dlouho a nejsou důležitější než věčné lidské bytosti. Je dobré získat odstup od událostí, které se nás bezprostředně zrovna dotýkají a zdají se nám někdy nepřekonatelné. Náš odstup ale nesmí být zase tak velký, abychom přestali pomáhat a přestali se modlit. Nejsme bezmocní a všechny dobré skutky i modlitby se sčítají, nebo možná násobí. Výsledky třeba hned nevidíme, ale jsou někde uloženy a projeví se v pravý čas. Dobře, že máme tak velkého a všemocného Pána!