Přeskočit na obsah

Vtipálci programátoři

Čekala jsem delší dobu v bance. Už jsem si prohlédla ostatní lidi a výzdobu na stěnách a očima jsem znovu sjela k monitoru pro lístky na pořadí. Dnes nefungoval, na černé ploše svítila jen malá vtipná kresba obdélníčku s vytřeštěnýma očima a pod ní nápis: “He is dead, Jim!”. Přečetla jsem si to už před pár minutami, ale až teď mi došlo, co ti vtipálci programátoři vyvedli. Fanoušci seriálu Star Trek se asi diví mé nechápavosti. Pro ostatní dodávám, že v nejstarší sérii s kapitánem Kirkem se často opakuje tato scéna: Doktor přiskočí k postavě ležící na zemi, pozvedne oči ke kapitánovi a dramaticky pronese: “Je mrtvý, Jime!”

Málem jsem se v bance skácela smíchy a ještě teď se při té vzpomínce skvěle bavím. Programátoři vědí, že všechno vychytat nedokážou, takže pro případ neobvyklých situací mívají připravenu chybovou hlášku. Tahle byla senzační. Bylo v tom přiznání chyby i shození vlastní důstojnosti a neomylnosti.

Upozornili nás, že máme chodit k přepážkám, až se uvolní. Paní úřednice, ke které jsem přišla, asi Star Trek neznala. Mrzutě mě odehnala, že prý musím počkat na zavolání. Ani později se nechovala přívětivě. Nezvládala neobvyklou pracovní situaci. Možná v její hlavě svítila “chybová hláška”, kterou si měla přečíst: “Tvé profesionální sebeovládání je mimo provoz.”

Asi se to stává nám všem. Nastane kombinace neobvyklých věcí a a nezvládneme to. Dítě dostane přísně vyhubováno (nebo manželovi vyčteme 10 let staré provinění), protože jsme naštvaní na kolegu v práci. Jen Bůh je vševědoucí a nedělá chyby. Je skvělé, že neklade tenhle nárok na mě. Můj úkol je učit se rozumět sama sobě, přiznávat chyby a omlouvat se. Je to mnohem těžší než to vypadá. Ještěže máme tak dobrého Učitele.

Hláška ze Star Treku zůstala v seriózním bankovním systému asi omylem, ale to nevadí. Učit se lásce a pokoře prostě nemusí být vůbec nuda :-).

Štítky: